Cilt Bakım İçerikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cilt Bakım İçerikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Ortalama olarak, bir kişinin günlük olarak yaklaşık 16 cilt bakım ürünü kullandığını biliyor muydunuz? Çoğu insan, her bir üründeki içeriklerin güvenli olduklarından emin olmak için kapsamlı bir şekilde test edildiğini varsayar. Ne yazık ki, durum her zaman böyle değildir.

Çoğu cilt bakım ürünü, kısa vadeli sorunlara neden olmamak için test edilir. Cilt bakımı içerikleri, uzun vadeli sorunlara neden olup olmadıkları konusunda kontrol edilmez. Cilt bakım ürünlerinde sağlığınıza zarar verebilecek içerikleri bilmek önemlidir.

Cilt bakımında kaçınılması gereken ve yeni ürünler satın alırken dikkat etmeniz gereken en iyi cilt içerikleri bu yazıda ele alacağız. Keyifli okumalar...


 1. Kaçınılması Gereken Zararlı Cilt Bakımı İçerikleri
  1. Parabenler
  2. Petroleum Jelly (Vazelin)
  3. Oksibenzon
  4. Fitalatlar
  5. Formaldehit
  6. Coal Tar (Kömür Katranı)
  7. Carbon Black (Karbon Siyahı)
  8. Yapay Renklendiriciler
  9. Sodyum Lauryl Sülfat
  10. Alkol
 2. En İyi Cilt Bakımı İçerikleri Nelerdir?
  1. Hyaluronik Asit
  2. Retinol
  3. Alfa-Hidroksi Asitler (AHA'lar)
  4. Seramidler
  5. C Vitamini
  6. Niasinamid
  7. Vitamin E
  8. Alg EkstreleriKaçınılması Gereken Zararlı Cilt Bakımı İçerikleri


Tüketiciler çok sayıda cilt bakım ürünü aracılığıyla kendilerini sayısız zararlı içeriğe maruz bırakırlar. Cilt bakımı, kişisel bakım ve kozmetik ürünleri raflara çıkmadan önce yetkili kurumlar tarafından tek tek teste tabi tutulmazlar. Ürünler, regülasyonlarda kullanılmasına izin verilen içerikler ile üretilir. Ancak, regülasyonlar farklı içerikler için farklı uygulamalara gidebilirler. Örneğin; ABD'de sadece 30 cilt bakımı içeriği yasaklanmışken, Avrupa Birliği 1.300'den fazla içeriği kısıtlamış veya yasaklamıştır. Amerikan  Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bir cilt bakım ürününün etkinliğini ve güvenliğini test etme zorunluluğuna sahip değildir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı, bildirimi yapılması zorunlu olan ürünlerde kısıtlanmış/yasaklanmış madde olup olmadığını kontrol eder, ürüne bir test uygulamaz. 

Peki, kendinizi nasıl koruyacaksınız? 

Ülkemizde bu tip ürünlerde kullanılan içeriklerin detaylı ve görünür şekilde ürün etiketinde belirtilmesi yasalarla düzenlenmiştir. Ürünleri kullanmadan önce etiketleri okuyarak zararlı içeriklerden kaçınabilirsiniz. Şimdi yasaklı/kısıtlı olmayan ama kullanmaktan kaçınmanız gereken en yaygın cilt bakımı içeriklerini gözden geçirelim. 


Paraben Nedir?


Parabenler, birçok cilt bakımı, kişisel bakım ve kozmetik ürününde yaygın olarak kullanılan içeriklerdir. Yapay bir koruyucu olarak kullanılır, küf veya bakterilerin oluşmasını/büyümesini önlemek ve azaltmak için çalışır.

Environmental Working Group (EWG), parabenlerin endokrin bozucu özellikleri nedeni ile vücuttaki hormonların çalışma mekanizmasını bozabileceklerini duyurmuştur. Parabenler ayrıca şu etkilere neden olabilirler:

 • - Üreme organlarına zarar verebilir
 • - Kanser riskini artırabilir
 • - Doğum sonuçlarını etkileyebilir
 • - Cilt tahrişine neden olabilir


Parabenler bu iddialara karşın yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Parabenler genellikle şu ürünlerde bulunur:

 • - Diş macunu
 • - Tıraş jeli
 • - Deodorant
 • - Güneş kremi
 • - Yüz temizleyiciler
 • - Nemlendiriciler
 • - Saç kremi
 • - Şampuan


Parabenler, vücudunuza cildiniz aracılığıyla emilir, metabolize edildikten sonra safra ve idrar aracılığıyla vücuttan atılır.

Günlük olarak paraben içeren birden fazla ürün kullanmak, maruz kalma düzeyini arttırır. Bazı ürünleri "koruyucu" olmadan üretmek, ürünü son kullanma tarihine kadar güvenle korumayı engeller. Bu nedenle, kullandığınız ürünler arasında parabene ne kadar müsaade edeceğinize dikkat etmelisiniz.

Ürün her zaman içeriğinde "parabenler" ifadesini listelemeyebilir. Ayrıca aşağıdaki içeriklere dikkat etmelisiniz:

 • - Methylparaben
 • - Polyparaben
 • - Isobutyl paraben
 • - Propylparaben
 • - Butylparaben


Petroleum Jelly (Vazelin) Nedir?


Kaçınılması gereken başka bir cilt bakımı içeriği de petrol jelatini (vazelin). Petrol jölesi (vazelin), genellikle losyonlarda bulunan ve temel olarak bir nemlendirici madde olan bir maddedir. Cilt bakımında kullanılan içerikler arasında petrol jölesinden kaçınılması önerilir.

Petrol yağı doğru bir şekilde rafine edildiğinde sağlığımıza zarar vermez. Doğru bir şekilde rafine edilmediğinde, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) ortaya çıkabilir.

CDC'ye göre PAH'lar; benzin, ham petrol ve kömür gibi maddelerde doğal olarak bulunan kimyasallardır.

Petrol jelatini cildimize kolayca emilebilir. Emildikçe, cildimizin lipid bariyerindeki hücreler arasına kilitlenir.

Petrol jelatini genellikle bir nemlendirici ajan olarak kullanılır, ancak gerçekte nemlendirme özelliklerine sahip değildir. Bunun yerine, elementlerle cildimiz arasında bir bariyer oluşturur. Bu bariyer altında nemin kilidini açabilir ve cildinizin nemli görünmesini sağlayabilir.  Ne yazık ki, aynı zamanda teri, bakterileri veya cildinizdeki kirleri kilitleyebilir. Bu bariyer, cildinize faydalı içeriklere ve ek nemlendirmeye ulaşmasını engelleyebilir.

Petrol jelatini suda çözünmez, bu nedenle kolayca yıkanamaz.


Oksibenzon Nedir?


Oksibenzonu genellikle güneş kremlerinde görürsünüz. Made Safe'e göre, oksibenzon aşağıdaki sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir:

 • - Temas alerjileri
 • - Endokrin bozucu
 • - Organ sistem toksisitesi

Ayrıca fotoalerjilere de neden olabilir. Fotoalerjiler, belirli bir ışık maruziyetine ihtiyaç duyan alerjik bir tepkiyi ifade eder.

Oksibenzon ayrıca deniz canlıları için zararlıdır. Hawaii, 2021 yılında bu kimyasalı içeren güneş kremlerinin satışını yasaklamıştır.

Bir çalışma, oksibenzonun mercan resiflerini beyazlatarak besinlerini mahrum bıraktığını belirledi. Oksibenzon ayrıca balıklar gibi çeşitli canlıların gelişimini bozabilir. Kimyasalın minik bir damlası bile hassas mercan resiflerine zarar verebilir.


Fitalatlar Nedir?


Fitalatlar, çeşitli kozmetik ürünlerde bulunabilir, örneğin oje ve parfümlü losyonlar. Fitalatlar, plastikleri kırılması zor ve daha esnek hale getiren kimyasallardır. Bu kimyasal; akciğerlere, böbreklere, üreme sistemine ve karaciğere zararlı olabilir.

Kozmetik ürünlerde kullanıldığında fitalatlar birkaç formda gelir:

 • - Dimetil Fitalat (DMP): Saç spreylerinde kullanılır, böylece saç esnek kalır.
 • - Dibutil Fitalat (DBP): Oje içinde kullanılır, böylece oje kırılgan olmaz.
 • - Dietil Fitalat (DEP): Parfümlerde sabitleyici ve çözücü olarak kullanılır DBP ve DMP, bir zamanlar kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılmıyor. DEP, hala kozmetik ürünlerde kullanılan tek formdur.


Formaldehit Nedir?


Formaldehit genellikle bebek sabunu ve şampuan gibi cilt bakım ürünlerinde kullanılır. Kimyasal, su bazlı ürünlerde mikroorganizmaların büyümesini önlemek için kullanılır.

Formaldehit, kozmetik ürünlerin yanı sıra inşaat malzemeleri ve duvarlarda da yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda bilinen bir kanserojendir.

Kimyasal cilt tarafından emilirse, alerjik reaksiyonlara ve kansere neden olabilir. Aşağıdaki ürünlerde yaygın olarak formaldehit bulabilirsiniz:

 • - Saç jeli
 • - Tırnak tutkalı ve cilası
 • - Kirpik yapıştırıcısı
 • - Renkli kozmetik ürünler
 • - Bebek sabunu ve şampuanı

Formaldehit, bir cilt bakım ürünü içeriği olduğunda, kişi ürün tarafından salınan kimyasalı solumak suretiyle buna maruz kalabilir. Ayrıca formaldehidi yutabilir veya cildinden emebilir.


Coal Tar (Kömür Katranı) Nedir?


Kömür katranı, genellikle cilt bakımı ve kozmetik ürünlerde yaygın olarak bulunacağını düşünmeyeceğiniz bir içeriktir. Kömürden elde edilen kömür katranı, kömür gazı ve karbon içeren bir katı yakıttır.

Kömür katranı genellikle kömür-tar ürünleri ve rafine kimyasallar üretmek için kullanılır. Ayrıca, kepek, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt koşullarını tedavi etmek için de kullanılmıştır. Kömür katranını, kepek şampuanları ve saç boyalarında bulabilirsiniz.

İnsanlar kömür katranını soluma, yutma veya emme yoluyla alabilirler. Şu sorunlara neden olabileceği bilinmektedir:

 • - Cilt tümörleri
 • - Nörolojik hasar
 • - Sindirim sistemi, akciğer ve böbrek kanseri


Carbon Black (Karbon Siyahı) Nedir?


FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), karbon siyahını yasaklamış olsa da, bazı kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde hala bulunmaktadır. Karbon siyahı, farklı ürünlere renk vermek için kullanılan siyah bir tozdur. Kullanıldığı ürün türleri şunlardır:

 • - Kirpik yapıştırıcısı
 • - Maskara
 • - Göz kalemi

Karşılaşılan karbon siyahı, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları arasında akciğer fonksiyonlarını bozmak ve kanser riskini artırmak bulunmaktadır.


Yapay Renklendiriciler Nedir?


Cilt bakımı ve kozmetik ürünlerine renk vermek amacıyla boyalar eklenir. Ne yazık ki, bu katkı maddeleri istenmeyen kızarıklık, tahriş ve cildinizde inflamasyona yol açabilir.

Yapay boyalar, sivilceye eğilimliyseniz cildinizi tahriş edebilir, gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinizin doğal yağ dengesini değiştirerek sivilce olasılığınızı artırabilir.

Yapay renklendiriciler, daha önce bahsettiğimiz katran gibi sağlığınıza zararlı olabilecek içerikleri içerebilir. Yapay renklendiriciler güvenilir olmayan kaynaklardan satın alındığında, diğer toksik maddeler içerebilir. Bu maddeler arasında arsenik veya kurşun bulunabilir.

Unutmayın ki vücudunuz, bu maddeyi tehlikeli hale getirmek için yeterli miktarda emmeyecektir. Ancak cilt tahrişine ve diğer sorunlara neden olabilir.

Çoğu cilt bakım ürünü, renkleri içerdikleri içeriği listeler. Örneğin, "renklendirici" veya "FD&C Yellow 6 (Günbatımı Sarısı FCF)" gibi ifadeler içerebilir. Etikette böyle bir şeyi listeleyen ürünlerden kaçının.


Sodyum Lauryl Sülfat Nedir?


Sodyum lauryl sülfat, bir temizleyici madde olarak kullanılan bir tür yüzey aktif maddedir. Bu madde, bir üründeki bileşenler arasındaki yüzey gerilimini azaltarak köpürtücü ve temizleyici etki sağlar.

Sodyum lauryl sülfatın endişe verici yanı, cilt bakımı ve ev temizlik ürünlerinde bulunmasıdır. Şampuanlar, vücut yıkama ürünleri ve yüz temizleyiciler gibi cilt bakımı ve güzellik ürünlerinde bulabilirsiniz.

Sodyum lauryl sülfat çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar arasında:

 • - Saç boyasını saçınızdan çıkarma
 • - Alerjik reaksiyona neden olma
 • - Cilt tahrişi


Sodyum lauryl sülfat ayrıca dudaklarınızda ve ağzınızda aft oluşumunu artırabilir.


Alkol Nedir?


Metanol, izopropanol ve etanol, genellikle cilt bakım ürünlerinde bulunan alkol türleridir. Alkoller cildinize önemli tepkilere neden olabilir ve tahriş edebilir. Alkol bazlı bir cilt bakım ürünü kullandıktan sonra cildinizin harika göründüğünü düşünebilirsiniz, ancak uzun vadeli olumsuz etkilere neden olabilir.

Alkol cildinizi kurutur ve koruyucu bariyerine zarar verebilir. Aynı zamanda cildinizin kendini yeniden oluşturmasını ve yenilemesini bozabilir.

Birçok alkol bazlı ürün, yağlılığı azalttığı şeklinde reklam yapmaktadır. Ancak zamanla, bu cilt bakım ürünleri cildiniz üzerinde ters etki yapacaktır. Alkol cildinizi kuruttukça, cildiniz daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır.

Bazı yağlı alkoller cildinize tahriş etmeden fayda sağlayabilir. Bu ürünlerin küçük miktarları her cilt tipi için kullanılabilir. Yağlılığı azaltan, nemlendiren ve cilt tonunu iyileştiren ürünler için etikette şu içeriklerin olduğunu kontrol edin:

- Cetearyl
- Stearyl
- Cetyl
- Lanolin


En İyi Cilt Bakımı İçerikleri Nelerdir?


Düzenli olarak ürünlerde kullanılan zararlı cilt bakımı içeriklerini bilmek moral bozucu olabilir. Hangi içeriklerden kaçınılması gerektiğini bilmek kadar, ürünlerinizde olması gereken cilt bakımı içeriklerini bilmek de önemlidir. Şimdi, satın aldığınız ürünlerde bulunması gereken en iyi cilt bakımı içeriklerini gözden geçirelim.


Hyaluronik Asit Nedir?


Hyaluronik asit, vücudumuzda doğal olarak bulunan bir maddedir. Hiyaluronik asidi, eklemlerimizde ve göz sıvılarımızda bulabilirsiniz. Eklemlerimizde ve dokularımız arasında bir kayganlık ve yastık görevi görür.

Hyaluronik asit, cilt bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılan farklı tipleri mevcuttur. Genellikle yüksek molekül ağırlıklı ve düşük molekül ağırlıklı hyaluronik asitler kullanılır. Yüksek molekül ağırlıklı hyaluronik asit, cildin dış kısmında çalışırken, düşük molekül ağırlıklı hyaluronik asit cildin iç kısımlarına kolaylıkla emilir. Hyaluronik asit, c ildinizdeki nemin artırılmasında etkilidir çünkü fazla miktarlarda su tutar. Aynı zamanda nemi buharlaşmaktan korur ve cildinizin nemi tutmasına yardımcı olur.

Hyaluronik asit içeren nemlendirici cilt bakım ürünleri, hem kuru hem de yağlı cilt tipleri için etkilidir. Hyaluronik asit serumu, cildinizi kuru ve soğuk aylarda canlandırmaya yardımcı olacaktır.


Retinol Nedir?


Retinol, A vitamini türevidir. Tüm cilt tipleri için güvenli ve etkili bir içeriktir. Retinol, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltabilecek yaygın olarak kullanılan bir bileşiktir.

Retinoidler, cildinizde kollajen üretimini artırarak çalışır. Ayrıca cildinizde yeni damar üretimini uyarır. Yeni damar üretimi, cildinizin rengini iyileştirerek daha taze bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Retinol ayrıca cildinizdeki pürüzlü alanları yumuşatacak ve yaş lekelerini azaltacaktır. Ayrıca antioksidan gibi çalışarak cildinizdeki serbest radikal hasarını düzeltir.

Retinol içeren ürünleri satın alabilir veya retinol içeren bir serumu doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak retinol kullanımı cildinizi kurulatabilir ve güneşe daha duyarlı bir hale getirebilir. Bu nedenle ürünü akşam/gece bakım rutinlerinizde kullanmalısınız. Gündüz kullanmak için, cildiniz ürünü emdikten sonra güneş koruyucu sürünüz.


Alfa-Hidroksi Asitler (AHA'lar) Nedir?


Alfa-hidroksi asitler, çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulunan hayvan ve bitki kökenli asitlerdir. Genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılan yedi farklı AHA formu bulunmaktadır:

- Glikolik asit
- Sitrik asit
- Laktoik asit
- Hidroksi kaprilik asit
- Malik asit
- Hidroksi kaproik asit
- Tartarik asit


Yaygın olarak kullanılan AHA'ların içinde, laktoik ve glikolik asit cilde tahriş olasılığının en düşük olanlardır. Satın alabileceğiniz çoğu cilt bakım ürünü bunlardan birini içerir.

Laktoik asit sütten elde edilir ve glikolik asit şeker kamışından elde edilir. Bu asitler, ölü cilt hücrelerini temizleyerek altında yeni bir cilt ortaya çıkarırlar.

AHA'lar size çeşitli faydalar sağlar. Bu faydalar arasında;

- Akne oluşumunu önleme
- Cilt tonunu aydınlatma
- Kan dolaşımını artırma
- Kollajen üretimini artırma
- Ürün emilimini artırma

ve ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirme bulunur. AHA'lar aynı zamanda humektan olarak da çalışır. Yani ortamdaki suyu çekebilir ve cildinize hapsedebilirler. 


Seramid Nedir?


Cilt hücresini bir tuğla olarak hayal edin. Seramidler, bu tuğlaları bir arada tutan harç görevi görür. Seramidler, cilt hücrelerinizi bir arada tutan uzun zincirli yağlardır ve tahriş edici ve alerjen maddelerin cildinizden dışarı çıkmasını önler.

Ne yazık ki, yaşlandıkça seramid seviyeleri azalır. Cildinizin pürüzsüz ve esnek kalması için cilt bakım rutininize seramid eklemek önemlidir.

Seramidler, cildinizde nem kaybını önleyen bir bariyer oluşturur. Seramidlerin ek avantajları arasında;

- Cilt nemini artırma
- Yaşlanan cildin canlanması

- UV hasarına karşı koruma


Cilt bakım ürünleri, sentetik seramidler içerebilir, ancak bunlar aynı zamanda bazı gıdalarda doğal olarak bulunabilir, örneğin pirinç ve tatlı patates gibi. Seramidler genellikle şu tür cilt bakım ürünlerinde bulunur:

- Tonikler
- Serumlar
- Temizleyiciler

- Nemlendiriciler


Yüz ve boyun için ürün etiketlerinde genellikle Ceramide 2 ve 3 olarak listelenir. Ayrıca Ceramide EOP, Ceramide NG veya Ceramide AP olarak da listelenebilir. Ayrıca sphingosine, seramid oluşturmakta rol alan organik bir kimyasal bileşen, de listelenebilir.


C Vitamini Nedir?


C vitamini vücudunuz için harikadır. Bir antioksidandır, cildinizdeki hava kirliliğine karşı zararlı serbest radikallere karşı savaşır.

Serbest radikaller cildinizi etkileyebilir. C vitamini topikal olarak (cilt üzerinden) uygulanabilir ve cildinizi bunlara karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda cildinizin görünümünü iyileştirebilir.

C vitamini içeren bir ürünü ve güvenli bir güneş kremi ile birlikte kullanmalısınız.

Doğru şekilde kullanıldığında, C vitamini içeren cilt bakım ürünleri yüzünüzdeki koyu lekeleri hafifletmeye yardımcı olabilir. C vitamini ayrıca yüz ve boyun bölgenizdeki ince çizgi ve kırışıklıkları düzleştirebilir. Daha fazla C vitamini içeren gıdalar tüketmek de yardımcı olabilir.

C vitamini aynı zamanda kollajen üretimini artırabilir, cildinizin elastikiyetini geliştirebilir ve mevcut kollajeni koruyabilir.

C vitamini ürün etiketlerinde aşağıdaki gibi görünebilir;

- Ascorbic acid

- Ascorbyl glucoside


Niasinamid Nedir?


Niasinamid, B3 vitamini türlerinden biridir. B3 vitamini vücudumuz için temel bir besindir. B3 vitamini eksikliği, böbreklerimizde ve cildimizde sorunlara yol açabilir.

Cildinize niasinamid uygulamak, cilt problemlerinizin giderilmesine yardımcı olacaktır. Niasinamid, çeşitli serumlar, krem ve temizleyicilerde bulunabilir. Bazı yüz maskeleri de niasinamid içerir.

Niasinamid, cildinize çeşitli faydalar sağlar. Bu faydalar arasında şunlar bulunur:

 • - Ceramid seviyelerinizi artırma
 • - Cildinizde keratin oluşturma, cildi sağlıklı ve sıkı tutma
 • - Gözenekli görünümü azaltma
 • - Lekeleri, kızarıklıkları ve iltihabı en aza indirme
 • - Sebase bezlerinin yağ üretimini düzenleme
 • - Sağlıklı cilt hücrelerini yeniden inşa etme
 • - Koyu lekeleri açma
 • - Kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü azaltma
 • - Akne tedavisine yardımcı olma

Niasinamidi içeren bir cilt bakım satın alırken, içeriğin yaklaşık %5'ini içeren ürünleri aramalısınız. Hassas cilde sahip olanlar, önce daha düşük bir konsantrasyonu denemek isteyebilirler. Niasinamid, içerik listelerinde "nikotinamid" veya "niasin" olarak belirtilebilir.


Vitamin E Nedir?


Vitamin E'nin yaklaşık sekiz farklı formu bulunmaktadır. Vitamin E, bir grup yağda çözünen antioksidandır. Tocopherol ve tocopherol asetat, genellikle cilt bakım ürünlerinde bulunan iki formudur. Antioksidan olduğundan, serbest radikallere karşı savaşmada etkilidir ve cildinizi bunlardan korur.

Vitamin E seviyelerimiz yaşlandıkça genellikle azalır. Güneşe maruz kalma ve UV ışığı da cildinizdeki vitamin E seviyelerini azaltabilir. Vitamin E'yi cildinize topikal (cilt üzerinden) olarak uygulamak, seviyelerinizi artırmak için harika bir yoldur.

Topikal Vitamin E ürünleri yağ ve krem formunda bulunmaktadır. Ayrıca, göz serumları, güneş kremleri ve anti-aging (yaşlanma karşıtı) kremlere ve serumlara eklenmiştir.

Vitamin E'nin bazı faydaları şunlardır:

 • Kan damarlarını genişletme
 • Dermatit belirtilerini azaltma


Alg Ekstreleri Nedir?


Alg, cilt bakım ürünleri için şaşırtıcı bir içerik olabilir. Çeşitli alg türleri antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Alg ekstreleri size çeşitli faydalar sağlayabilir.

Bazı faydalar şunları içerir:

 • - Nem düzeyini artırma
 • - Kollajen seviyelerini koruma
 • - Hiperpigmentasyonu iyileştirme
 • - İltihabı azaltma
 • - Çeşitli cilt koşullarını tedavi etme

Kırmızı alg, cildinizde nem miktarını artırmak için harikadır. Sadece tek bir uygulama ile %128 nem artışı sağlayabilir.

Spirulina başka bir alg ekstresidir. Temizleme özelliklerine sahiptir. Ayrıca cildinizin nemli ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabilir.

Astaksantin, kırmızı mikroalglerden gelir. Vitamin E ve C'den daha güçlüdür, bu da onu güçlü bir antioksidan yapar. Ayrıca cildinizdeki kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Yeşil ve kahverengi algler yüksek miktarda C vitamini içerir. Chlorella, cilt detoksu için mükemmel olan yüksek miktarda çinko, magnezyum ve B vitamini içerir.


Şunu unutmayın ki; her cilt ayrı ve eşsizdir. Herhangi bir ürün bir cilde iyi gelirken, diğer bir kişide alerjik reaksiyona sebep olabilir. Gelişen ve değişen teknoloji ve trendler ile ürünlerde kullanılan içerikler farklılaşmaktadır. Daha önce kullanmadığınız içeriğe sahip ürünleri, önce bileğinizin iç tarafına uygulayarak bir tepki olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu yazıda Cilt bakımı ürünlerinde en çok hangi zararlı içerikler bulunur? Zararlı cilt bakımı içerikleri cilde nasıl zarar verir? Cilt bakımı ürünlerinde hangi içerikler aranmalıdır? En iyi cilt bakımı içerikleri nelerdir? Hyaluronik asit cilde nasıl faydalar sağlar? Yeni bir cilt bakımı ürünü denemeden önce nelere dikkat edilmelidir? Cildinizin tahriş olmasından bıktınız mı? Cildinize zarar veren ürünlerden kaçınmak mı istiyorsunuz? Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için doğru ürünleri mi arıyorsunuz? Cilt bakımı rutininizi en iyi içeriklerle mi geliştirmek istiyorsunuz? Hangi cilt bakımı içeriklerinin sizin için en iyi olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? sorularına cevap verdik.

Yazı içeriği ile ilgili sorularınızı bize info@aliteseries.com e-posta adresi üzerinden ulaştırabilirsiniz.


Sağlıklı ve mutlu günler,

Alite

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.