Zarafete Mercek Tutalım – Tırnak ve Tırnak Bakımı Hakkında Ne Biliyoruz?


Yazı yazmak, sunum yapmak, müziğe tempo tutmak, bulaşık yıkamak ve daha bir çok farklı eylemi ellerimizle ile yapıyoruz. Ellerimiz fiziksel olarak bir şeyi tutmak, taşımak gibi işlerin yanında; konuşurken ifademizi güçlendirmek için de ellerimiz yine baş roldedir. Bunca hallettiği iş yanında, onlara yeterince zaman ayıramayabiliyoruz. Oysa zamanın etkisini en hızlı anlatan, yine eller.

Sürekli çalışma halinde olan ellerimiz dış etkilere fazlaca maruz kalırlar. Ellerimiz ve dolayısıyla tırnaklarımız; el yıkama, temizlik deterjanları, kir veya değişken ortam sıcaklıkları nedeniyle kuruma eğilimindedir. Tırnaklar ve kütiküller, yani tırnak etlerimiz, diğer tüm uzuvlarımız gibi beslenmeye ihtiyaç duyar. GDO’lu gıdalar, hazır yiyecekler, paketli ürünler gereken besini sağlamayınca, iş yine dışardan uygulanacak takviyelere kalıyor. Peki nasıl yapacağız? Öğrenmek için aşağı kaydırın!

Kütikül yağı, susuz kalmış tırnak etlerini beslemek için devreye girer. Bu sadece onların daha iyi görünmelerine yardımcı olmaz, aynı zamanda genel tırnak sağlığını ve günlük konforumuzu iyileştirebilir.


Tırnak ve tırnak eti (kütikül) bakım yağı nedir, neden önemlidir ve nasıl kullanılır?


Önce konuya tırnaklarımızı daha yakından tanıyarak başlayalım. Tırnaklarımız keratin isimli bir proteinden oluşmaktadır. Tırnaklarımız sayesinde bir şeyleri tutabilir, koruyabilir, hareket ettirebiliriz (portakal soymak, gazlı içecek açmak, kazımak, vb.). Tırnak; tırnak yatağı, tırnak plağı, lumula ve kütikül gibi farklı kısımlardan oluşmaktadır.


Lunula Nedir?


Lunula, tırnağın tabanında görülen beyaz, yarım ay şeklindeki bölgedir. Lunula’nın birinci işlevi tırnak plağının şeklini belirlemektir.


Kütikül (Tırnak Eti) Nedir?


Kütikül, el ve ayak parmaklarının tırnakla birleştiği yerde oluşan bir cilt tabakasıdır. Kütikül (tırnak eti), tırnak kökünden çıktığında yeni tırnakları bakterilere karşı korur. Kütikül, lunulanın üzerine doğru uzar. Kütikül sağlığına göre bu uzama düzensiz ve fazla olduğunda nahoş bir görüntü ortaya çıkar ve kişiler çoğu zaman manikür ile tırnak etlerini kestirerek daha temiz ve düzenli tırnaklar elde ederler. Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı, kütikül ve lunulayı beslediği için daha düzenli hale gelmesini sağlar ve kişilerin manikür sıklığında azalma meydana gelir.

Kütikül çevresi hassas bir alandır; kuruyabilir, hasar görebilir ve enfekte olabilir. Tırnak bölgesinin tamamına dikkat etmek ve temiz tutmak, tırnaklarınızın sağlıklı kalmasını sağlamak açısından önemlidir.


Kütikül ve Tırnak İllüstrasyonu

Kütikül Bakımı Nasıl Yapılır?


Tırnak etlerinizi evde temiz tutmak önemlidir. Bu, enfeksiyonu önler. Onları bakımlı tutmanın en kolay yolu, ellerinizi veya ayaklarınızı her birkaç günde bir yaklaşık 10 dakika boyunca sabunlu, ılık suda bekletmektir. Bu sayede kütiküller yumuşar ve tırnaklar temiz kalır. Ayrıca kütikül yağı ve masaj kremi uygulayabilirsiniz. Tırnak etlerinizi düzenli olarak nemlendirmek, kuruluğu ve çatlakları önlemeye yardımcı olur.


Tırnak Etlerinizi (Kütiküllerinizi) Nasıl Hızlı Nemlendirirsiniz?


Gerçek nemlendirme zaman alır, bu nedenle maalesef hasar görmüş tırnakları ve tırnak etlerini onarmak için biraz sabırlı olmanız gerekecek. Ancak, bir hilesi var: Duştan sonra cildiniz nemli ve gözenekleriniz daha çok açıktır. Duştan çıktıktan hemen sonra Kütikül ve Tırnak Bakım Yağını uyguladığınızda daha hızlı sonuç alacaksınız.


Kütikül (Tırnak Eti) ve Tırnak Bakım Yağı Nedir?


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı, uzun ve sağlam tırnaklarla birlikte düzenli görünen tırnak etlerine sahip olmak isteyenler için bir bakım ürünüdür. Uygulandığında tırnak büyümesini uyarabilir, güçlü tırnakları destekleyebilir ve aynı zamanda tırnakları dış etkenlere karşı koruyabilir. Kütikül ve tırnak bakım yağı, manikür yaptırıyorsanız, bir manikürün ömrünü uzatabilir. Manikür konusuna ayrıca mercek tutacağız. Tırnağı güçlendirmek ve korumak için yağ kullanmak önemlidir.


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?


Evet, kesinlikle etkilidir! Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı cilde nüfuz ederek nemlendirme sağlar ve su geçirmez bir bariyer oluşturarak enfeksiyonu önler. İçeriğinde bulunan doğal yağlar sayesinde tırnak ve tırnak etleri en iyi haline kavuşur.


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı Nasıl Kullanılır?


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı kullanımı oldukça basittir. Sadece bir damla yağı tırnaklarınıza uygulayın ve yağı tırnak yatağınıza doğru itecek şekilde, cildinize masaj yaparak yedirin. Kütikül kalemi kullanıyorsanız, ürünü tırnak yatağınıza sürmeden önce kalem üzerinden birkaç kez çevirin. En iyi sonuçlar için duştan hemen sonra uygulayın ve Kütikül ve Tırnak Bakım Yağını haftada birkaç kez el ve ayak bakım rutininizin bir parçası haline getirin.


Ne Sıklıkla Kütikül ve Tırnak Bakım Yağ Uygulanmalıdır?


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı uygulama sıklığı, yaşam tarzınıza ve günlük olarak ellerinizle neler yaptığınıza bağlıdır. Ancak, ideal sonuçlar için günde en az bir kez ve tercihen günde iki ila üç kez kullanmanız gerekiyor. Gece yatmadan önce Kütikül ve Tırnak Bakım Yağ uygulamak özellikle önemlidir, böylece gece boyunca etki edebilir. Ayrıca daha hızlı bir bakım için duştan hemen sonra, gözenekleriniz açıkken uygulamanız tavsiye edilir.

Özellikle manikürden birkaç saat sonra tırnaklarınıza kütikül yağı sürmek önemlidir, çünkü oje bazen kuruluğa neden olabilir. Kalıcı oje kullanımında yine kuruluk problemine karşı Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı etkin bir çözüm sağlar.


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı, tırnakları esnek tutarak kırılmaları önler, doğal tırnak katmanlarının soyulmasını engeller. Jel tırnak veya akrilik gibi tırnak uygulamalarında, açılmayı azaltarak tırnak ile jel arasında bakteri girmesini önler.


Kütikül ve Tırnak Bakım Yağının Faydaları


 1. Kütikülleri Nemlendirir: Kütikül yağı, tırnakların çevresindeki kuru cilt sorunlarını hemen nemlendirerek çözmeye yardımcı olur. Cilde hızla emilen ve doğru içerikli yağlar sayesinde tırnaklarınız en iyi haline kavuşabilir. Badem yağı, gerçekten onarıcıdır ve yağlı bir his bırakmaz. Ayrıca, A, E, B1, B2 ve B6 vitaminleri harika nemlendiricilerdir.
 2. Zayıf ve Savunmasız Tırnak Tabakasını Güçlendirir: Cildi ve tırnakları esnek tutarak tırnak kırılmalarını ve soyulmayı önler. Bu özellikle aşırı hava koşullarına (dondurucu sıcaklıklar veya güneş maruziyeti) veya aşırı tuz veya kimyasal etkileşimden (deniz suyu, klorlu su veya güçlü temizlik ürünleri) kaynaklanan çatlama durumlarında iyileştirici olabilir. Tatlı badem yağı, zeytin yağı gibi doğal ürünler tırnak bölgesini nemlendirmenin yanı sıra güçlendirir ve kırılmalara dayanıklı hale getirir. Aynısefa (kadife) çiçeği çekirdeği yağı ile hasarlı bölgelerde iyileştirme sağlar.
 3. Tırnak Büyümesini Teşvik Eder: Saç gibi, uzun tırnaklar sağlıklı tırnaklardır. Kütikül yağı, sadece hasarlı, yıpranmış tırnaklar için değil, ileriye dönük hasarı önlemek için de kullanılmalıdır. Aynı zamanda, masaj hareketi ile uygulama sırasında tırnak etrafında artan kan dolaşımı, tırnakların uzamasını teşvik eder. Nemli kütiküller, tırnak etrafındaki gevşek cildi koparmaktan veya soyulmasından korumaya yardımcı olur. Ayrıca kadife çiçeği çekirdeği yağının tırnak uzamasına destek olduğu bilinmektedir.
 4. Parlatıcı Etki: Nail art (tırnak tasarım) uzmanları neden kütikül yağı sürer, hiç düşündünüz mü? Sebep sadece tırnak sağlığı değil. Zengin yağlar, cildi ve yeni kurumuş ojenize parlaklık kazandırmak ve manikürünüzü erken çatlama veya çatlamadan korumak için kullanılır.


Hep Tartışılan Konu, Manikür Güvenli mi?


Kütikülleri kesmenin güvenliği hakkında yapılan araştırmalar farklı sonuçlar gösterebilir. Mayo Clinic ve Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), kütikülleri kesmeme konusunda uyarıda bulunur. Bu, evde veya bir tırnak salonunda kesmeyi içerir. Ancak tersi yönde çalışmalar da mevcuttur.

Kütiküller, tırnaklarınızı ve etrafındaki cildi enfeksiyonlardan korur. Bu bariyeri kestikten sonra bakterilerin ve mikropların içeri girmesi daha kolay olur ve enfeksiyon ile sonuçlanabilir.

Çoğu tırnak salonu, hijyenik koşulları sağlayarak tırnak etlerinin kesilmesine yardımcı olur. Bu işlem sayesinde oje daha kolay uygulanır, el ve ayaklar daha hoş görünür. Tırnak etleri sağlıklı ve düzenli olan eller, ojesiz de estetik görünürler. Tırnak etlerini kesmek yerine, onları tırnak dibinden geriye doğru itmeye alıştırmak kütiküllerinizin düzgün görünmesini sağlamak için maniküre alternatif bir yöntemdir. Bir sonraki manikürünüzde kütikülleri kesmek yerine sadece geri itmeyi deneyebilirsiniz.


Manikür sizin için vazgeçilmezse bir tırnak salonunu ziyaret ederken şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:


 • ⦁ Yalnızca güncel, devlet tarafından onaylanmış bir lisansı sergileyen salonları ziyaret edin.
 • ⦁ Tüm ekipman ve aletlerin sterilize edildiğinden ve tırnaklarınızı yaptırmadan önce temiz göründüğünden emin olun.
 • ⦁ Ekipmanın kalitesinden endişe duyuyorsanız, kendi malzemelerinizi yanınızda götürebilirsiniz. Çoğu tırnak törpüsü, makas ve kütikül çubuğu çevrim içi olarak uygun fiyatlı bir şekilde satın alınabilir.Kütiküller Nasıl Güvenli Bir Şekilde Kesilir?


Tırnak etlerinizi hala kesmek istiyorsanız, onları önce yumuşatmak önemlidir. Bunun için tırnaklarınızı sıcak suya batırabilirsiniz. Bir banyo yapmak veya duş almak da onları yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Kütiküller kuruysa, kütikül ve tırnak bakım yağı uygulayabilirsiniz. Tırnak eti itici kullanarak dikkatlice kütikülü tırnak yatağı boyunca geri itin. Fazla cildi ve batık tırnakları kesin, ancak asla tüm kütikülü kesmeyin. Hedef, dışarı doğru uzamış tırnak etinden ve batık tırnaklardan kurtulmaktır, fazlası değil.

Kütikül iticiler çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Onları çoğu güzellik malzemeleri mağazasında veya çevrim içi olarak uygun fiyatlı bir şekilde satın alabilirsiniz.


Tırnak ve Tırnak Etlerinden Nasıl Sorunlar Oluşabilir?


Tırnak mantarı; en sık görülen tırnak hastalığıdır. Farklı mantar türlerinin tırnaklarda veya tırnak diplerinde yerleşmesiyle meydana gelen bir enfeksiyon çeşididir. Tedavi için doktora başvurmanız gerekmektedir.

Çatlamış veya soyulan kütiküller; Tırnak yatağı etrafındaki alan çok hassastır ve tırnak etlerinin çatlaması veya soyulması yaygındır. Onları nemlendirmek için kütikül yağı kullanabilirsiniz. Güvenle günlük olarak uygulanabilir.

Enfekte Kütiküller; Paronychia, tırnak eti etrafındaki ciltte bir enfeksiyondur. Belirtiler şunları içerebilir:

 • ⦁ Tırnağın etrafındaki cildin kızarması
 • ⦁ Hassasiyet
 • ⦁ İçi irin dolu kabarcıklar
 • ⦁ Tırnak şeklinde, renkte veya dokuda değişiklikler
 • ⦁ Tırnak ayrılması


Hafif paronychia formları genellikle evde tedavi edilebilir. Daha ciddi durumlar için doktorunuz antibiyotik veya antifungal ilaçlar önerebilir. Kronik paronychia yaşarsanız, tedavi için doktorunuza başvurun.


Kütikül hasarını nasıl önleyebilirsiniz?


Tırnak etlerinize dokunmaktan kaçının. Bir batık tırnağınız varsa; koparmak yerine, dikkatlice cımbız veya makas kullanarak çıkarın.

Ayrıca sert kimyasal içeren oje ve oje çıkarıcı kullanımını sınırlayın. Oje çıkarıcı için aseton içermeyen bir formül kullanın. Aseton içeren oje çıkarıcı uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın ve Kütikül ve Tırnak Bakım Yağı uygulayın.


Tırnakları Sağlıklı Tutmak


Tırnaklarınızı sağlıklı tutmak için şu ipuçlarını izleyin:

 • ⦁ Tırnakları düzenli olarak kesin.
 • ⦁ Pürüzlü kenarları düzeltmek için bir tırnak törpüsü kullanın.
 • ⦁ Kütikülleri düzenli olarak nemlendirin.
 • ⦁ Tırnaklarınızı yeme alışkanlığınız varsa, bu alışkanlığı hemen bırakın. ⦁ Tırnakları güçlendirmek için bir bakım yağı uygulayın.


Tırnaklarınızı uzatma konusunda ilgileniyorsanız, biyotin almanın sizin için güvenli olup olmadığını doktorunuza sorun. Bu takviye, tırnakları güçlendirmek ve sertleştirmek için bilinir.


Sonuç olarak; Tırnak ve tırnak etlerinize bakım yapmak sağlığınız için önemlidir. Onlar, tırnak bölgenizi enfeksiyonlardan korur. Tırnak enfeksiyonu belirtileri veya semptomları fark ederseniz, doktorunuza veya dermatoloğunuza başvurun. İçeriğini kontrol ettiğiniz oje, oje çıkarıcı ve bakım ürünlerini kullanmaya özen gösterin.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.